Potpisivanje Memoranduma o saradnji između Instituta za sport Fakulteta sporta i tjelesnog odgoja Univerziteta u Sarajevu i Instituta za genetičko inženjerstvo i biotehnologiju Univerziteta u Sarajevu upriličeno je u srijedu 9. novembra 2016. godine na Fakultetu sporta i tjelesnog odgoja Univerziteta u Sarajevu.
Memorandum o saradnji potpisali su prof. dr. Nusret Smajlović, dekan Fakulteta sporta i tjelesnog odgoja, prof. dr. Safet Kapo, direktor Instituta za sport, i prof. dr. Naris Pojskić, direktor Instituta za genetičko inženjerstvo i biotehnologiju.
Potpisivanje Memoranduma o saradnji inicirano je s ciljem unapređenja naučnoistraživačkih i komplementarnih funkcija matičnih djelatnosti Fakulteta sporta i tjelesnog odgoja Univerziteta u Sarajevu i Instituta za genetičko inženjerstvo i biotehnologiju Univerziteta u Sarajevu. Inicijatori ove saradnje su direktori navedenih instituta, prof. dr. Safet Kapo i prof. dr. Naris Pojskić. Potpisivanju Memoranduma su prisustvovali prof. dr. Rifat Škrijelj, rektor Univerziteta u Sarajevu, i prof. dr. Izet Rađo, prorektor za naučnoistraživački/umjetničkoistraživački rad Univerziteta, te brojni nastavnici i saradnici Fakulteta i Instituta.
Čestitke povodom ovog značajnog događaja predstavnicima Fakulteta i Instituta uputio je rektor prof. dr. Rifat Škrijelj, izrazivši zadovoljstvo zbog buduće saradnje dvaju instituta na Sarajevskom univerzitetu i korištenja zajedničkih kapaciteta za savremena istraživanja. Također, podsjetio je i da je jedan od strateških ciljeva Univerziteta intenzivniji razvoj i unapređenje naučnoistraživačke djelatnosti u okviru Univerziteta, te naglasio da nauka predstavlja opće dobro i pokretačku snagu društva na kojima se zasniva materijalni i duhovni napredak.
Prof. dr. Nusret Smajlović, dekan Fakulteta sporta i tjelesnog odgoja, istakao je značaj potpisivanja Memoranduma te potcrtao da je riječ o dugogodišnjoj ideji čija realizacija otvara mogućnost za multidisciplinarni pristup istraživanjima genetskih analiza u funkciji rane identifikacije djece predisponirane za vrhunske rezultate u različitim sportovima i sportskim disciplinama i objektivnijeg naučno zasnovanog procesa selekcije.
U svom obraćanju prof. dr. Naris Pojskić, direktor Instituta za genetičko inženjerstvo i biotehnologiju, naveo je da postoji težnja obje institucije da se unaprijedi trenažna praksa kroz procjenu genetičkog potencijala sportaša, te da se u budućnosti sportista tretira prema individualno razvijenom trenažnom programu koji je adekvatan za njegove potencijale. Posebno je istakao značaj razvoja naučnoistraživačke djelatnosti i publiciranja novih naučnih zaključaka, te izrazio da je siguran da će ova saradnja upravo to i donijeti.
Prof. dr. Safet Kapo, direktor Instituta za sport i jedan od inicijatora potpisivanja ovog memoranduma, naglasio je da je saradnja proistekla iz potrebe za kreiranjem efikasnije i racionalnije naučnoistraživačke djelatnosti, te potcrtao da ovakav pristup pruža šansu mladim i perspektivnim istraživačima. Također je napomenuo da će ova saradnja podrazumijevati sveobuhvatan i sistematiziran planski rad na unapređenju djelatnosti dvaju instituta i društvene zajednice.
Istraživačka grupa će djelovati pod simboličkim nazivom „SportGen“, te su ovom svečanom prilikom predstavljeni istraživački timovi Instituta za sport i Instituta za genetički inženjering i biotehnologiju. Istraživački tim Instituta za sport Fakulteta sporta i tjelesnog odgoja čine: prof. dr. Safet Kapo, direktor Instituta za sport, prof. dr. Husnija Kajmović, prodekan za nauku Fakulteta sporta i tjelesnog odgoja, Nedim Čović, MA, asistent na Katedri transformacionih procesa, Dženan Jahić, dr. med., asistent na medicinskoj grupi predmeta Fakulteta, i Ivor Doder, MA, stručni saradnik Instituta. Istraživački tim Instituta za genetičko inženjerstvo i biotehnologiju čine: prof. dr. Naris Pojskić, naučni savjetnik, prof. dr. Lejla Kapur-Pojskić, naučna savjetnica, dr. sc. Naida Lojo-Kadrić, naučna saradnica, mr. sc. Maida Hadžić, viša stručna saradnica, i mr. sc. Jasmin Ramić, viši stručni saradnik.
U ime istraživačke grupe „SportGen“ prisutnima se obratio Nedim Čović, MA, koji je istakao da je najveći značaj ove saradnje u tome što će njegovi nosioci biti mlađe akademsko osoblje, te naglasio da će rezultati istraživanja doprinijeti kvalitetnoj primjeni ne samo u vrhunskom sportu nego i u rekreativnoj tjelesnoj aktivnosti.